NRH3012T150MN
Mfr.Part #:
NRH3012T150MN
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 3.00mmL×3.00mmW×1.20mmH SMD/SMT 15 µH 20 % 530 mA 450 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)1.2 mm
Length3 mm
Width2.9972 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.2 mm
PackagingReel
Depth3.1 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Self Resonant Frequency26 MHz
TypeWirewound
Current Rating530 mA
DC Resistance (DCR)450 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance15 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)570 mA
inductance tolerance20 %
Max DC Current570 mA
Saturation Current530 mA
Schedule B8504500000
Max Saturation Current530 mA
Max Temperature Rise Current570 mA
Temperature Rise Current680 mA
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm