
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 26 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 530 mA |
| DC Resistance (DCR) | 450 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 15 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 570 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 570 mA |
| Saturation Current | 530 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 530 mA |
| Max Temperature Rise Current | 570 mA |
| Temperature Rise Current | 680 mA |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13450
Ext.Price$0.13450
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13450 | $0.13450 |
| 10 | $0.12063 | $1.20630 |
| 50 | $0.10819 | $5.40950 |
| 100 | $0.09648 | $9.64800 |
| 500 | $0.08604 | $43.02000 |
| 1000 | $0.08021 | $80.21000 |
| 3000 | $0.07477 | $224.31000 |
